Přestaň mě srát!

Ikona

nezávislá politicko-kultruně-technicka revue

Paříž jinak (cestopis a zajímavosti)

Je tomu přesně rok, co jsem vycestoval jako tlumočnický a průvodcovský doprovod do Paříže. Smyslem následujících odstavců není přesný cestopis či něco podobného, takových je v knihkupectví a na internetu spousty (sice stojí za hovno, ale co už), nýbrž spíš popis subjektivních zajímavostí a témat, které s návštěvou tohoto města souvisejí. Článek doplňuje pár fotek. Mám jich mnohem víc. Jsou krásné, ale z předchozích zkušeností zde dávám jen komprimované náhledy. Už se mi totiž stalo, že mi fotky ukradli do novin… Takže kdo by měl zájem, nechť napíše na email a pošlu mu link na fotky v plném rozlišení včetně pár krásných panoramat. Toť na úvod.

V článku se mimo jiné dozvíte, jak v Paříži ušetřit, jak je na tom kriminalita v Paříži, které památky navštívit apod.

Přesuňme se na konec srpna 2011 a já sedím na svém oblíbeném místě v kavárně v poblíž vstupu do metra na zastávce Les Goblin v Latinské čtvrti. Sleduju lidi kolem a porovnávám si v duchu Paříž s tím, jaká je v průvodci. Je to můj sedmý den tohoto tripu a já už jsem značně vysílený. Moje třetí návštěva Paříže a na dlouhou dobu asi i poslední. Pojďme se podívat na to, jaká Paříž doopravdy je.

Jak se v Paříži přepravovat

Taxíky jsou drahý a víceméně se vyplatí, jen když jste alespoň 4 a chcete se dostat z letiště rychle a pohodlně s těžšími zavazadly do centra.

Nejlepší volba je ovšem koupit vícedenní šalinkartu a ta pak platí všude: metro, vlaky, autobusy…

Já sám jsem strávil v Pařížském metru 7 dní. Vyzkoušel jsem i příměstské vlaky. V podzemí se krásně orientuje i pro nefrancouzštináře. Stačí znát směr, kterým chcete jet a nemůžete se splést, cedule jsou přehledné. Turistický průvodce vám většinou doporučí i několik tras, kdy metro vyjíždí na povrch a jde vidět z mostu ejfelovka apod. Pařížské metro určitě stojí za to zažít.

Paříž – město tisíce střech a tisíců předraženejch památek

Paříž na turistech rýžuje, jak se jen dá. Předpokládám, že pokud člověk dá peníze za letenku/autobus a nekřesťanský prachy (pro Čecha) za ubytování, aby se dostal do Paříže, zaplatí si i ty památky.

Jedna věc napřed: Většina hlavních památek se dá „udělat“ úplně zdarma. Stačí jediná podmínka: mít do 26let a být občan EU. V tomhle případě můžete vidět nespočet zajímavých i nudných věci zdarma.

Mezi ty zajímavé určitě navštivte: Notre Dame (vyhlídka) – vždy brutální fronta, Orsejský muzeum, Vítězný oblouk (lepší výhled na Paříž, než z Eifelovky). To vše zdarma, pokud vám je do 26 let!

Mezi placené atrkace doporučuji navštívit třeba vědecké městečko, kde se dá dobře vyřádit i několik hodin.

Pro seznam bezplatných vstupů mrkněte do jakýhokoliv informačního centra a najděte si potřebný papír, kde je vše napsaný. Nejsem Vaše matka, abych to linkoval.

Jak si užít Paříž zadarmo?

V Paříži se dá spoustu věcí vidět i bez vstupu a bez financí, třeba jen projít se podél sieny, přes mosty za západu slunce, jezdit bezcílně metrem, La Défense, Monmártr, Lucemburské zahrady, Vyhlídka z obchoďáku galerie Lafajet, navštívit jakoukoli kavárnu..

Paříž a kriminalita

V Paříži je spoustu turistů a různý národnostní menšiny, tak se krade celkem dost. Já jako Brňák jsem zvyklej, takže jsem nezaznamenal větší potíže.

Pod notre dame jsem byl v metru svědkem toho, jak skupina pákistánců okrádala američana. Seděl jsem v metru a zaslechl jsem, jak někdo z našeho vozu řve na toho američana lámanou angličtinou, že ty dva chlapi kolem něho jsou kapsáři a ať si dává pozor na tašku. Tak jsem se na ně podíval a chlapík měl fakt tašku takovým způsobem, že kdyby s tím šel takhle po Brně už nemá ani tu tašku, natož její obsah. No američan zpozorněl a šel pryč. To už se zavíraly dveře metra. Pakistánci byly nasraní, že nic nečórkli, a tak si vyměnili s tím člověkem v metru, který američana upozornil, několik nadávek následovaných obrovským hemlem na okno metra a bylo.

Takže pokud jste zvyklí z Brna, nezaskočí vás to. Já nosil normálně peněženku a mobil v předních kapsách kalhot a měl sluchátka na uších. Klíče na zadku. Pohoda.

Zajímavosti & tipy:

V následující kapitole jsem sepsal zajímavosti, na které jsem narazil a ještě si je pamatuji.

 • Nenechaj vás vychcat se zadarmo.

V některých čtvrtích, jsou takové vytuněné tojtojky, které se po každým čísle samy čistí ala WC na hotelech F1, jsou zadarmo a většinou narazíte alespoň na 3 čekající lidi před vámi. U bodů zajmu jsou fronty delší. Jinde je to horší a třeba v centru, u řeky se hajzlů nedohledáte.  Když jdete chcát v kavárně a dáte jim za to euro, tváří se strašně podrážděně. Potřebovali by asi nachcat do xichtu, myslím. Chcát do řeky nedoporučuju a už ne vůbec srát, jste hodně exponovaní a pokuta vás patrně nemine. (vtip)

 • Francouzi s váma mluví jen francouzsky

Většinou na ně zabralo „Why so fascist?“ a  najednou uměli i lámanou angličtinu.

 • Policajti vám i pomůžou, když potřebujete navigovat.
 • Paříž někdy dost smrdí.

Ale už to není tak hrozný jak kdysi. Viz dokument BBC špinavá města. http://youtu.be/qNSg1mk1pUs (po kliknutí na link se spustí celý dokument na YT v angličtině, na dlouhý zimní večer doporučuju mrknout se)

 • V Paříži je draho. Na člověka z východní evropy jo.
 • Hůř seženete klasického stejka.

Většinou dělaj kuře ve smyslu stehna s rejží. Byl jsem žrát i přímo na šámps elisé v jednom luxusním podniku, dali jsme si tam jídlo, který vypadalo nejvíc normálně a nedalo se žrát. Francouzi už jsou tak zblblí tím gurmetstvím (vygoogli si rozdíl mezi slovem gurmán a gurmet, ať se ve Francii nevyhneš faux pas), že už zapomněli, co je vlastně dobrý. Všude cpou hořkou pomerančovou kůru. Vsadím se, že ji mají narvanou i v …. Na snídani pomerančovou marmeládu, pomerančovej čaj. Blééééé

 • Pařížani jsou namyšlení

Myslí si o sobě strašně moc, je to takový to falešný vlastenectví. Na co maj být hrdí, když už je Francouzů ve Francii jen 40%, v armádě za ně bojuje někdo jinej a jediný, čeho se od nich v historii člověk dočká, je zrada. Jsou holt s nosánkama nahoru, ale nemaj proč.

Mladé většinou potkáte jak se na buzno hipster kolech prohání parkama, olizujou na lavečkách a fotí se ipadem na louce. Ať navštívíte Paříž za jakýkoliv doby, vždycky narazíte na nějakou demonstraci. Pařížani jsou strašně rádoby angažovaní, ale ničemu nerozumí. Připomíná mi to demenci českejch dětí, který si myslí, že když lajknou/sdílí fotku na FB, tak že se pošle jedna dávka antibiotik do Afriky. Jsou lehko ovlivnitelní a jsou to strašní pozéři. Neprotestujou, že by jim něco vadilo, protestujou z módy.

 • V Paříži jsem poprvé viděl, jak někdo seriózně používá Ipad místo foťáku a videokamery.
 • Francouzky jsou hezký, hodně namalovaný, většinou i s pěkným vkusem na oblíkání ale jsou hrozně hloupoučký a povrchní.
 • Francouzi (jako kluci) jsou takový ty typičtí hipsteři s wayfarerkama a buzno šálou v září v parku jak hrajou petáng.
 • Francouzi hodně jezdí na kole po Paříži.

Doprava je zasekaná a kolo se dá půjčit i turistovi. Dokonce si ho můžete půjčit a vrátit na jiném místě.

 • Stěhování

Paříž je strašně narvaná a všude je vidět žebřinové vozy, které pomáhají se stěhováním bytů. Vše se stěhuje oknem a žebřinovým výtahem na auto.

 • Nejlevněji se najíte (bez nebezpečí sračky) stále v Mekdonaldu.

Ze všech fastfoodů je mekáč v centru nejrozšířenější. Budete překvapeni kvalitou surovin. Všechno chutná jinak, než u nás. Například kola. Byl jsem úplně zaskočenej. Dávaj tam kvalitnější resp. pravej cukr, takže když si dáte v paříži poprvé kolu nebo Pepsi, myslíte si, že to je jiná značka… Holt českej národ požere všechno..

 • Francouzský kavárny

Lidi sedí, pijou dvě hodiny jedno kafe a čumí na ulici. Židle jsou natočený tak, aby mohli všechno vidět. Hlavní zábava straších francouzů.

 • Wifi zdarma se nedohledáte. Všechno na heslo apod.
 • Když si chcete dát bagetu, říkejte demi baget. Francouzský bagety jsou obří a jejich půlka je tak velká jako naše běžné bagety.

Pokud máte nějaké dotazy ohledně Paříže, směřujte je do diskuze. To je pro dnešek vše.

Reklamy

Filed under: ze světa, , , , , , , , , , ,

6 komentářů

 1. Náš blog napsal:

  Ta fotka toho kola mě dostala. Nemaj tam hnědočechy ale alžírofrancouze, všude je to stejný. Jinak tedy zajímavej příspěvek 🙂

 2. Martina napsal:

  Proč tak negativně?

 3. waxxxer napsal:

  😀 nojono corkuje se tam stejne jak v Brne ale kdybys sel s penezenkou mobilem a klicema v kasach tak ti cornou aj ty kalhoty

 4. Tuka napsal:

  Dalsi vidlak prijel do sveta. Je pravda, ze to v Parizi smrdi apod. ale zpusob vyjadrovani a nazoru je vazne trochu mimo. Doufam, ze v Brne nejsou vsichni stejneho razeni…

 5. Romana Poupová napsal:

  Chcela by som sa vyjadriť k tomuto článku. Rovnako ako pán Brňák, čo sa očividne hanbí za meno, keďže nie je schopný sa ani pod článok podpísať, tiež som mala možnosť byť v Paríži a ,,ochutnať“ toto mesto. Niektoré veci, čo tu píše sú fajn ale takých 70% je nezmysel. Samozrejme, každý máme iný názor, to nikomu neberiem. Ale pokiaľ sa má niekto vyjadrovať na verejnosti, a nech je to stránka taká či onaká, je slušnosť písať objektívne a hlavne používať vhodnejšie jazykové prostriedky. Som študentkou translatológie (prekladateľstva a tlmočníctva) s francúzskym jazykom, ale nedovolila by som si takto sa vyjadrovať. Veď robíš hanbu celému pokoleniu tlmočníkov, keď sa ani vyjadrovať nevieš! Chcela by som vedieť akú máš školu vyštudovanú, keď okrem slov ,,srát, chcát a žrát“ nepoznáš nič iné. A navyše tvoj článok robí hanbu aj Čechom. Keď si zahraničný občan prečíta takýto článok, zistí z neho len toľko, že Česi sú ľudia s nie príliš veľkou inteligenciou, rozumovými pochodmi a hlavne veľmi jednoduchý ľudia. A to nie je pravda. Niektorí ľudia by sa mali radšej zdržať písania takýchto článkov o ničom a venovať sa užitočnejším veciam, ako napr. chcát u plotu či kydat hnůj. To je odo mňa všetko a pozdravujem autora článku. Romana Poupová z Nitry

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

MenuProlog

Magazín "Přestaň mě srát" je pokračováním Českého magazínu, ke kterému jsem ztratil přístupové údaje. Jedná se o nezávislou politicko-kultruně-technickou revue, která je zaměřená na komentování současných problémů společnosti a na jejich důsledky.

Názory jednotlivých redaktorů se nemusí shodovat s názorovým stanoviskem Českého magazínu resp. webzinu "Přestaň mě srát".

Prohlížení stránek je doporučeno pouze osobám straším 18 let. Všechny texty jsou chráněny autorským zákonem. Články neprochází jazykovou korekturou.

K článkům jsou povoleny i diskuze, které jsou absolutně svobodné, nemoderované a můžete se libovolně vyjádřit. Diskuze tedy také, stejně jako zveřejněné články, nemusí souhlasit s názorovými stanovisky magazínu "Přestaň mě srát".

Svoboda slova je to nejdůležitější, co máme.

Výměna odkazů

Tomáš Potěšil

chcete tady mít odkaz? pište na mail.stepan[a]gmail.com

Reklama

Podporujeme:

Kontakt

Pokud tady chceš mít článek, napiš na mail.stepan[zavinac]gmail.com a já ho tady otisknu.

U autorů zachováváme anonymitu a mají možnost se svobodně vyjádřit.

Taktéž rádi zveřejníme i polemiku s některým článkem, v případě zájmu otisknutí pište na email šéfredaktora.

Kontakt na případné jednotlivé autory v rámci ochrany soukromí nezvěřejňujeme!

%d bloggers like this: